Kieliszki do alkoholu – ich rodzaje i zastosowania

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że rodzaj szkła potrafi mieć kluczowe znaczenie jeśli chodzi o doznania płynące ze spożywania poszczególnych rodzajów trunków. Dobór odpowiednich kieliszków stanowi ważny element sztuki kulinarnej, ponieważ oprócz przygotowywania potraw, istotna jest również dbałość o ich oprawę. Należy przez to rozumieć sposób podania potraw, umieszczenie sztućców w odpowiedni sposób, a także dobranie odpowiedniego rodzaju szkła do konkretnych rodzajów alkoholu.

Rodzaje kieliszków i ich zastosowania

Można wyróżnić kilka rodzajów kieliszków, które stosuje się w zależności od gatunku serwowanego alkoholu. Istnieją kieliszki, które dostosowane są do spożywania wina, whisky, brandy, szampana czy nawet wódki. Budowa poszczególnych kieliszków dostosowana jest do sposobu spożywania alkoholu oraz ich właściwości fizyczno-chemicznych, dlatego też warto poświęcić chwilę i poznać zasady, którymi należy się kierować przy doborze odpowiedniego rodzaju szkła

Kieliszki do wódki – różnice

Wódka, mimo iż pozornie wydaje się być alkoholem, który zawsze smakuje w podobny sposób, powinna być podawana zgodnie z pewnymi zasadami. Kieliszki do wódki (https://www.gastropuls.pl/do-wodki-i-tequili) różnią się między sobą rozmiarem, grubością szkła, wysokością oraz zdobieniami. Najbardziej popularne są kieliszki o pojemności 25 mililitrów. Najczęściej tego typu kieliszki można spotkać na imprezach okolicznościowych. Mają one praktyczne zastosowanie, ponieważ dzięki ich niewielkiej pojemności można w łatwy sposób kontrolować ilość spożywanego alkoholu. Trzeba bowiem pamiętać o tym, że wódka jest bardzo mocnym alkoholem i spożywanie jej w nieodpowiedni sposób może wiązać się z przykrymi konsekwencjami. Oprócz kieliszków o pojemności 25 mililitrów istnieją również takie o pojemności 30, 40 a nawet 50 mililitrów. Pojemność kieliszka należy dostosować w oparciu o indywidualne możliwości każdej osoby.

Czystą wódkę najczęściej podaje się w walcowatych kieliszkach o płaskim spodzie. Taki kieliszek potocznie nazywa się „shotem”. Istnieją również kieliszki wykonane z grubego szkła, posiadające specjalne zdobienia oraz ozdobną nóżkę. Służą one do serwowania droższej, gatunkowej wódki.

Z kieliszków można również pić whisky, jednak do spożywania tego typu trunku częściej stosuje się szklankę z grubym dnem. Szklanka do whisky jest w stanie pomieścić dużo lodu, co sprawia, że podany trunek wygląda o wiele bardziej efektownie. Ponadto, whisky w takiej szklance można bez problemu zamieszać swobodnym ruchem ręki, co pozwala na wydobycie aromatu.

Dodaj do zakładek Link.

Możliwość komentowania została wyłączona.