Idealne kieliszki do wina

Wino to jeden z najstarszych trunków świata. Niegdyś pijało się go w glinianych naczyniach. Dziś dobre obyczaje wymagają serwowania wina w szklanych kielichach. Jednak niewiele osób wie, że do każdego rodzaju wina przewidziany jest inny rozdaj kieliszków.

Wino czerwone

Kieliszki do wina czerwonego charakteryzują się tym, że są niskie, a ich czasze – szerokie i pękate. Dlaczego? Otóż dlatego, że dobre czerwone wino posiada głęboki aromat. Kształt czaszy oraz całego kielicha umożliwia więc prawdziwemu koneserowi wytrawnych trunków delektować się nie tylko wybitnym smakiem, ale również zachwycającym zapachem. Koneserzy często przed zaczerpnięciem łyka trunku poruszają delikatnie kielichem w taki sposób, by wino rozlało się po ścianach naczynia i w efekcie uwolniło jeszcze więcej niepowtarzalnego aromatu.

Wino białe

Kieliszki przeznaczone do spożywania wina białego, w przeciwieństwie do tych przedstawionych wcześniej, są smukłe i wysokie. Ich czasze również są wąskie – białe wino nie jest tak bardzo aromatyzowane jak jego czerwony odpowiednik, dlatego nie wymaga ono podawania go w szczególny sposób.

Wino musujące

Często wino musujące nazywa się „szampanem” (co nie jest prawdą; szampany mogą być produkowane wyłącznie we francuskiej Szampanii – i stąd nazwa tych trunków; w Polsce nie są zbyt popularne, ponieważ odstraszają wysoką ceną – właśnie z tego powodu jako zamiennik stosuje się wina musujące). Taki „szampan” podawany jest w kielichach przypominających te dedykowane białemu winu, jednak są z reguły o wiele niższe. Warto też zaznaczyć, że winem musującym naczynia napełnia się do 3/4 ich pojemności, natomiast jeśli chodzi o wina – należy je wlewać jedynie do 1/3 wysokości kielicha.

Kieliszki jako prezent

Szklane akcesoria kuchenne, elegancko zapakowane w ozdobny papier, zawsze robią dobre wrażenie. Z tego powodu wybierając się na imprezę, na której konieczne będzie wręczenie podarunku – warto zastanowić się nad zakupem kompletu kielichów do wina. Kieliszki do wina z GastroPuls nie są drogie, natomiast z pewnością są gustowne. Jeśli nie wiemy, jakie kielichy kupić – do wina białego, czerwonego, czy też raczej do szampana – najlepiej postawić na zestaw, który będzie łączył w sobie wszystkie trzy te elementy. Jest to rozwiązanie nieco droższe, ponieważ zazwyczaj w zestawie znajduje się sześć naczyń tego samego rodzaju. W przypadku zestawów mieszanych z reguły są to trzy rodzaje kielichów – po trzy z każdego rodzaju, czyli w sumie dziewięć. Niemniej warto zainwestować kilka złotych więcej, ponieważ miksując rodzaje kielichów mamy większą szansę na trafienie idealnie w gusta osoby obdarowanej.

Dodaj do zakładek Link.

Możliwość komentowania została wyłączona.