Drewniana deska do krojenia – niezbędnik każdej kuchni

Kuchnia jest miejscem, w którym do sprawnego przygotowania potraw, potrzebnych jest wiele przedmiotów. Jednym z nich, najważniejszym, jest deska do krojenia. Pełni ona w kuchni bardzo ważną rolę. Dzięki niej przygotowywanie posiłków jest sprawniejsze i odbywa się bez przeszkód. Wybór odpowiedniej deski nie jest wcale taki prosty. Pod uwagę należy wziąć wiele czynników i swoje codzienne potrzeby. Obecnie coraz więcej osób stawia na drewnianą deskę do krojenia. Jakie są więc jej zalety?

Drewno – najlepszy materiał na deskę do krojenia

Drewno, już od dawna jest wybierane do produkcji wielu akcesoriów kuchennychDeska drewniana do krojenia ma wiele zalet:

  • nie tępi noży – wielu profesjonalistów sięga po ten rodzaj desek właśnie z tego powodu
  • jest połączeniem funkcjonalności i wyglądu – każda deska drewniana do krojenia jest jedyna w swoim rodzaju. Postawiona w kuchni na widoku, doda jej stylu i elegancji
  • jest wyborem na lata – jeżeli będziemy przestrzegać prostych zasad pielęgnacji – posłuży lata
  • jest dziełem natury – drewniana deska doskonale wpisuje się w najnowszą modę na bycie ekologicznym

Jak pielęgnować drewnianą deskę do krojenia?

Kluczem do tego by deska drewniana do krojenia zachowała idealną kondycję, jest jej pielęgnacja. Najważniejsze to umyć deskę od razu po skończonej pracy. Nie należy myć jej w zmywarce ani zostawiać w zlewie z innymi brudnymi naczyniami. Moczenie jej w wodzie przez dłuższy czas, również nie jest dobrym pomysłem. Drewnianą deskę do krojenia najlepiej od razu po myciu, wytrzeć do sucha ściereczką albo pozostawić ją do całkowitego wyschnięcia. 

Jeżeli na desce były krojone produkty barwiące, takie jak buraki, należy spryskać ją mieszanką wody i octu w stosunku 3:1 lub natrzeć kawałkiem cytryny.

Kolejnym sposobem na to, by drewniana deska zachowała swoje właściwości i piękny wygląd, jest jej impregnacja. Należy ją wykonywać raz na 4-6 tygodni. Cały zabieg polega na dokładnym umyciu i wysuszeniu deski, a następnie na wtarciu w nią oliwy lub oleju. Czynność, należy powtórzyć dwukrotnie i pozostawić deskę do całkowitego wyschnięcia. 

Dodaj do zakładek Link.

Możliwość komentowania została wyłączona.