Biały mak – właściwości, walory smakowe, zastosowanie

Biały mak zwany indyjskim należy do grupy wyjątkowych produktów kuchennych. Na tę wyjątkowość składają się zarówno walory smakowe, wartości odżywcze i zdrowotne, a także wielość zastosowań maku.

Zdrowy czy szkodliwy – jak to z tym makiem białym jest?

Legendy o usypiającym działaniu maku nie dotyczą maku białego, czy niebieskiego używanych w naszej kuchni. Mak lekarski hodowany w niektórych krajach Azji zawiera rzeczywiście znaczną ilość alkaloidów, głównie opium i jego pochodnych, więc jego walory są nieco inne. Biały mak stosowany w postaci suchych ziaren nie zawiera żadnych składników, które mogłyby wywoływać niepożądane działania na wzór tych, które obserwuje się po spożyciu narkotyków produkowanych z makówek.

Biały mak nie jest zalecany dzieciom poniżej drugiego roku życia oraz kobietom w ciąży. Potraw z makiem nie powinny jeść również osoby na lekkostrawnych dietach leczniczych. Cechą zasadniczą maku białego jest znaczna ilość tłuszczów, więc mak nie należy do lekkostrawnych.
Jest bardzo zasobny w błonnik – wspomaga perystaltykę jelit. Zawiera ogromne ilości pierwiastków niezbędnych nam do życia: miedzi, wapnia, selenu, cynku, fosforu, potasu, żelaza, sodu. Zawartością witamin może mak biały konkurować z wieloma innymi roślinami jadalnymi. W maku są witaminy: E,A,C, B1,B2, B6,B12, niacyna, foliany, kwas pantotenowy.

Lecznicze właściwości maku białego

Smakołyki w kuchni zawierające ziarna białego maku polecane są jako wsparcie dla osób chorych lub zagrożonych licznymi chorobami cywilizacyjnymi. Mak ma dobroczynne działanie dla:
– wspomagania pracy układu wydalniczego,
– obniżenia ilości złego cholesterolu LDL,
– podwyższenia poziomu cholesterolu HDL przy jednoczesnym obniżeniu ogólnego poziomu cholesterolu całkowitego,
– regulacji stężenia insuliny oraz poziomu glukozy we krwi,
– wzmocnienia naczyń krwionośnych oraz obniżenia wartości ciśnienia tętniczego krwi,
– produkcji czerwonych krwinek.

Jedzenie białego maku zaleca się osobom cierpiącym na bezsenność – mak łagodzi układ nerwowy, wycisza, uspokaja i sprowadza zdrowy sen. Można go polecić przy bólach zębów i uszu. Łagodzi bóle stawowe – dobrze wpływa na rozwój i wzmocnienie kości. Napar z maku białego jest dobrym lekarstwem powstrzymującym nudności i wymioty.

Dodaj do zakładek Link.

Możliwość komentowania została wyłączona.