Kiedy sprawdzi się urządzenie do gotowania ryżu?

Ryż to jedno z najpopularniejszych zbóż nie tylko w krajach Azji. Jest lekkostrawny, pełen minerałów i nie zawiera glutenu. Ryż jest uniwersalny, może być serwowany na słodko i wytrawnie. Jedynym problemem jest jego ugotowanie tak, by miał idealną konsystencję. Zamiast kupować ryż w foliowych torebkach, lepiej zainwestować w ryżowar. Jak działa urządzenie do gotowania ryżu? Na co zwrócić uwagę, wybierając odpowiednie do swoich potrzeb?

Urządzenie do gotowania ryżu – zalety

Urządzenie do gotowania ryżu sprawdzi się idealnie nawet w przypadku osób nieposiadających kulinarnego doświadczenia. Zwykle, obawiając się przypalenia lub rozgotowania ziaren, kupują one ryż do gotowania w torebkach. Nie jest to jednak rozwiązanie zbyt ekologiczne. Poza tym, gotowany w dużej ilości wody ryż w torebkach traci większość witamin i minerałów.

Ryżowar pozwala na szybkie i zupełnie bezproblemowe ugotowanie dowolnego rodzaju ryżu, kaszy lub komosy w krótkim czasie. Wystarczy postępować zgodnie z instrukcją dołączoną do maszyny. Ryżu nie trzeba mieszać, zawsze się udaje, a jego konsystencja jest dokładnie taka, jakiej potrzebujemy.

Jak działa maszyna do gotowania ryżu?

Maszyna do gotowania ryżu to bardzo proste urządzenie elektryczne. Warstwę zewnętrzną stanowi obudowa, w której znajdują się grzałki. Wewnętrzna część maszyny to wyjmowany garnek, stalowy lub emaliowany, do którego wsypuje się nasiona i zalewa wodą do wskazanego poziomu. Później wystarczy już tylko zamknąć pokrywę urządzenia i włączyć odpowiedni program. Niektóre urządzenia wyposażone są w większą ilość funkcji, pozwalających na gotowanie różnych rodzajów ryżu i kasz oraz uzyskanie rozmaitych konsystencji. W niektórych można przygotować również risotto, owsiankę lub pilaf.

Na co zwrócić uwagę kupując ryżowar?

Decydując się na zakup urządzenia do gotowania ryżu, należy uwzględnić takie kwestie, jak:

  • pojemność misy do gotowania (od 300 ml do 6 l, warto dobrać wielkość do ilości osób, dla których zwykle gotujemy),
  • moc urządzenia (wyższa moc skraca czas gotowania),
  • ilość dostępnych programów i funkcji urządzenia,
  • odpowiednią termoizolację obudowy.

Ryżowar należy do tych urządzeń, do których funkcjonalności bardzo łatwo jest się przyzwyczaić. Po krótkim czasie użytkowania trudno sobie wyobrazić powrót do gotowania ryżu w inny sposób.

Dodaj do zakładek Link.

Możliwość komentowania została wyłączona.