Na co zwrócić uwagę wybierając mikser ręczny?

Mikser ręczny jest bardzo poręczny i wygodny, dlatego też cieszy się tak dużym zainteresowaniem. Jest to idealny sprzęt dla osób, które w krótkim czasie chcą przygotować ciasto na naleśniki.

Jaki sprzęt wybrać?

Dobry mikser ręczny z gastropuls.pl powinien posiadać moc powyżej 400 W, dzięki czemu bez problemu będzie można przygotować ciasto na babki albo sernik. Ogromną rolę odgrywają również końcówki i pojemna misa obrotowa. Przydać może się również waga, dzięki której zdecydowanie łatwiej będzie odmierzyć proporcje poszczególnych składników. Z praktycznego punktu widzenia najlepiej wybrać miksery, które umożliwią dostosowanie prędkości do poszczególnych zadań. Ogromną rolę odgrywa również komfort użytkowania i sposób sterowania. Większość mikserów oferuje sterowanie ręczne za pomocą specjalnego suwaka. Można znaleźć również miksery ręczne z wyświetlaczem LCD. Ważne jest także to, aby mikser cicho pracował. Godne polecenia są urządzenia, które nie przekraczają 65 dB.

Jakie mieszadła?

Mikser ręczny wyposażony jest w korpus do którego można podłączyć różne końcówki. Największym zainteresowaniem cieszą się mieszadła trzepakowe, które wykorzystywane są nie tylko do mieszania, ale również do ubijania. Przy wielu zadaniach kuchennych przydać mogą się także mieszadła hakowe, które wykorzystywane są z kolei do ucierania. Mieszadła trzepakowe dostępne są w wielu wersjach. Wybrać można nie tylko mieszadła standardowe, ale również mieszadła z szeroką taśmą, mieszadła powyginane i balonowe. Dostępne są także mieszadła, które obracają się nie tylko wokół własnej osi, ale również mogą obracać się w płaszczyźnie pionowej. To właśnie mieszadła tego typu zapewniają największy efekt mieszania. Nowością na rynku są nasadki kielichowe.

Do czego wykorzystywany jest mikser ręczny?

Mikser ręczny wykorzystywany jest przede wszystkim do przygotowywania różnego rodzaju ciast. To właśnie dzięki temu sprzętowi można zmiksować mąkę, masło, cukier i różnorodne dodatki. Miksery wykorzystywane są także o ubijania puszystej piany z białek. Dzięki ręcznym mikserom można także zmiksować składniki na naleśniki lub omlet. Dodatkowe akcesoria znacząco zwiększają funkcjonalność sprzętu. Dzięki specjalnej misie można zblendować krem, sosy, dipy albo zupy. Istnieją także dodatki, które umożliwią zmielenie mięsa, czy też przygotowanie owocowego smoothie. W ostatnim czasie bardzo dużym zainteresowaniem cieszy się ręczne wyrabianie gęstego ciasta na chleb. W tym zadaniu także pomóc może porządny mikser ręczy z odpowiednim wyposażeniem.

Dodaj do zakładek Link.

Możliwość komentowania została wyłączona.