Ziołolecznictwo domowe – czy warto się nim zainteresować?

Zioła i ich zastosowanie we wspomaganiu zdrowia to ostatnio dość modny temat. Ale stoi za nim coś więcej, niż tylko przejściowe trendy. To powrót do tradycji, które przynosiły ludziom korzyści na długo przed powstaniem współczesnej medycyny. Ale czy oznacza to, że każdy z nas powinien zgłębiać tę dziedzinę wiedzy? A może lepiej pozostawić ją specjalistom?

Przez zioła do zdrowia – właściwy kierunek

Niestety, nawet perfekcyjnie zdrowy tryb życia czy dieta nie ochronią nas przed każdą chorobą. Na nasze zdrowie ma wpływ zbyt wiele czynników, byśmy mogli sprawować kontrolę nad każdym z nich. Dlatego też kolejnym ważnym krokiem w trosce o nasz psychofizyczny dobrobyt jest znajomość szybkich, skutecznych sposobów na różnego typu dolegliwości. Wiedza o właściwościach ziół przyda się praktycznie w każdym domu.

Tradycyjne polskie zioła, jak rumianek, babka, arcydzięgiel z planteon.pl czy melisa oszczędzą nam i stresu, i pieniędzy. Dlaczego pieniędzy? Dlatego, że zbyt często wydajemy je na wypełnione sztucznymi dodatkami suplementy z apteki – tylko dlatego, że kojarzą nam się z leczeniem mocniej, niż torebka ziołowej herbatki. Zanim jednak zawitamy do sklepu zielarskiego albo na łąkę po własne zioła, zatrzymajmy się na chwilę.

Nauka ziołolecznictwa – dobry pomysł dla wszystkich?

Dzięki potędze internetu możemy dziś na nowo odkrywać to, co nie stanowiło żadnej tajemnicy dla naszych babek i prababek. Czas poświęcony na zdobycie wiedzy fitoterapeutycznej z pewnością nie okaże się stracony. Na osoby chętne, by zanurzyć się w świat nowych odkryć czeka prawdziwa roślinna magia.

Uspokajający aromat lawendy, skóra wygładzona preparatem z arcydzięgla, przypływ energii po wypiciu ziołowej kawy… Jednak zanim damy się ponieść fantazji, pamiętajmy o jednym. Zioła są niewątpliwie skuteczne – a więc to także leki, ze wszystkimi plusami i minusami tego stwierdzenia. Jeśli chcemy się nauczyć stosować je samodzielnie, poszukajmy renomowanego szkolenia lub książek na ten temat.

Czerpanie wiedzy o ziołach z przypadkowych artykułów może skończyć się katastrofą. Co więcej, jeżeli potrzebujemy sięgnąć po ziołolecznictwo, by zmierzyć się ze złożonym lub zagrażającym życiu problemem, bezwzględnie poszukajmy dobrego zielarza-fitoterapeuty. Zioła potrafią pomóc, ale także zaszkodzić – potraktujmy je więc z pełną powagą.

Dodaj do zakładek Link.

Możliwość komentowania została wyłączona.