Świat szklanek do piwa

Szeroka gama rodzajów specjalnego szkła do piwa jest czymś, co często budzi zdziwienie wśród laików, którzy każde szkło przeznaczone do piwa nazywają szklanką bądź kuflem. Tymczasem rodzaj szkła do piwa jest definiowany przez styl, który zamierzamy pić, a tych też jest niemało.

Podstawowe rodzaje szkła do piwa

Podstawowych rodzajów szklanek, w których pije się piwo jest przynajmniej dziesięć. Najpopularniejszym rodzajem jest szklanka kufel do piwa, które bezsprzecznie kojarzy się każdemu z piwem. Kufle wykorzystuje się do picia jasnych i lagerów, koźlaków, porterów czy też ale. Drugim najpopularniejszym szkłem jest pokal do piwa, czyli charakterystyczna szklanka na nóżce, której kształt sprzyja utrzymywaniu się piany, z której płynie doskonały aromat piwa. Pokale spełniają swoją rolę przy pilnerach, ciemnych lagerach czy też koźlakach. Trzecim podstawowym szkłem do piwa jest szklanka typu weizen, w której powinno się serwować piwa pszeniczne o charakterystycznej mętności. Szklanki do pszenicznych piw nie da się z niczym pomylić, gdyż jest ona zwykle wysoka i dość wąska u podstawy. Podobnie jak w przypadku pokalu jej zadaniem jest podtrzymywanie piany.

Piwna rewolucja

Wraz z piwną rewolucją na dobre w lokalach gastronomicznych, sklepach czy też domowych barkach zagościły rozmaite rodzaje szkła do piwa, wśród których możemy wymienić sniftery przeznaczone do mocnych piw, tulipy, goblety przypominające kształtem kielich, stange, french jelly glass, pinta, nonic czy teku przeznaczone do serwowania i kosztowania bardziej wymagających piw.

Rodzajów szkła do piwa jest jednak znacznie więcej i są one niemniej fascynujące niż sam świat piwa, który się cały czas rozwija.

Dodaj do zakładek Link.

Możliwość komentowania została wyłączona.