Sztućce – jak wybrać odpowiednie dla nas?

Sztućce są małym, ale jakże istotnym elementem wyposażenia naszej kuchni. Stanowią estetyczne wykończenie naszego stołu, służą nam do przygotowywania, a następnie spożywania posiłków. W związku z ich niezwykłą rolą, warto przed zakupem przemyśleć, jak wybierać sztućce do naszego domu.

Czym należy się kierować?

Na rynku obecnych jest dziś wielu producentów, oferujących najróżniejsze materiały wykonania, wzory, rozmiary i style. W związku z tym należy odpowiedzieć sobie na kilka pytań przed ich zakupem – nie bez powodu w sklepach widzimy taką różnorodność sztućców.

Dla ilu osób?

W tym miejscu należy powiedzieć, że nie warto wyliczać liczby sztućców co do sztuki. Dobrze jest mieć mały zapas na wypadek zgubienia, albo uszkodzenia (powiedzmy sobie szczerze – nie zawsze używamy sztućców zgodnie z zamysłem producenta), ponieważ po czasie nasz wzór może zniknąć ze sklepów i nie dokupimy brakującej sztuki, a nic nie rzuca się w oczy bardziej, niż widelec nie od kompletu. Tutaj mamy niemalże pełną dowolność, ale zwykle producenci oferują zestawy liczące 4 – 12 sztuk.

Z jakiego materiału?

Najpopularniejszym, a zarazem bardzo dobrym rozwiązaniem jest stal nierdzewna. Wytrzymała, odporna na korozję, dość lekka, spokojnie można myć w zmywarce. Ponadto posiada bardzo dobry stosunek jakość/cena w związku z czym wydaje się być najrozsądniejszym wyborem.

Estetyka, czy użytkowość?

To bardzo ważny punkt. Sztućce do codziennego użytku powinny być przede wszystkim wytrzymałe i wygodne. A co to znaczy wygodne? Niezbyt ciężkie, dobrze leżące w dłoni, o odpowiadającej nam wielkości. W przypadku sztućców używanych okazyjnie wygoda schodzi na drugi plan. Mają być przede wszystkim ozdobą naszego stołu, a w ich wyborze decydujące jest poczucie naszej estetyki

Podstawowy, czy rozszerzony?

O składzie zestawu sztućców, jaki wybierzemy, decyduje jego zastosowanie. Zwracajmy więc uwagę na to, byśmy posiadali sztućce odpowiednie do potraw, jakie pojawiają się na naszym stole i odwrotnie – bez sensu jest kupować drogi zestaw, w którym połowa elementów nigdy nie będzie wykorzystana.

Zdjęcie sztućców w tekście pochodzi z ostry-sklep.pl

Dodaj do zakładek Link.

Możliwość komentowania została wyłączona.