Gotowanie na parze

Gotowanie na parze jest najzdrowszym sposobem przyrządzania potraw. Takie sposób gotowania pozwala na zachowanie witamin i składników odżywczych.

Co można gotować na parze?


W czasie gotowania na patrze temperatura jest znacznie wyższa niż w przypadku gotowania w wodzie. Z tego powodu można łatwo rozgotować warzywa. Jedynie ugotowanie al dente posiadają piękny kolor, mają wyrazisty smak i są jędrne. Na parze można gotować wszystkie warzywa, nawet liściaste. Szczególnie smaczne są ziemniaki posypane ziołami, brokuły i kalafior.
Niezalecane do gotowania na parze są pomidory, ponieważ poddane takiej obróbce tracą smak. Świetnie się sprawdza mięso, zwłaszcza drób i cielęcina oraz ryby.

Sprzęt do gotowania na parze


Dla osób chcących spróbować gotowania na parze świetnie się sprawdzą metalowe wkładki, których średnicę można dostosować do wielkości garnka. Do przygotowania orientalnych potraw popularne są bambusowe koszyczki.
Kolejne sitka można układać piętrowo, na przykład na dole gotować mięso, wyżej warzywa. Najwygodniejszy jest garnek do gotowania na parze, występuje w sprzedaży też garnek do gotowania na parze indukcja. Garnek ma specjalną wkładkę, na której mogą być układane produkty. Dla osób, które nie mają zbyt dużo czasu na przygotowanie potraw dobrą opcją jest parowar. Jest to urządzenie elektryczne, które posiada minutnik i umożliwia gotowanie kilku składników jednocześnie. Jest znacznie szybszy niż garnek do gotowania na parze.

Dodaj do zakładek Link.

Możliwość komentowania została wyłączona.